Вправи при остеохондрозі шиї

Лікування при шийному остеохондрозі: вправи в домашніх умовах

Вправи при остеохондрозі шиїОстеохондроз шийного хребця є патологією, при якій в хребті відбуваються дегенеративні зміни. Лікувальну фізкультуру при цьому недугу можна проводити в домашніх умовах. Вона дозволяє зміцнити м’язовий корсет, відновити його рухливість, а також зменшити болі в районі хребта.

При гострій формі остеохондрозу, крім вправ, пацієнтам радять носити спеціальну фіксуючу пов’язку, щоб забезпечити хребців і м’язів спокій. Якщо виконувати вдома щодня лікувальну зарядку протягом довгого часу, то вдасться не тільки усунути симптоми захворювання, але і навіть запобігти його появі.

Велику небезпеку для людського здоров’я представляє не тільки ураження міжхребцевих дисків і хребців, але й наявність поруч зі стовпом хребта парного судини. Саме ця артерія відповідає за надходження крові в головний мозок.

Коли в запальний процес при такому захворюванні починають втягуватися нервові корінці, які оточують хребці, вони провокують напруження м’язів шиї, що в підсумку призводить до компресії цієї артерії. Все це приводь до того, що в головний мозок припиняє надходити досить крові, через що погіршується загальний стан пацієнта.

Симптоматика подібної патології досить різноманітна і притаманна багатьом іншим хворобам. Ось чому тільки лікар може поставити правильний діагноз після огляду хворого і виконання деяких діагностичних процедур. При шийному остеохондрозі, як правило, виникають такі проблеми:

 • Вправи при остеохондрозі шиїЧасті мігрені;
 • Слабкість і мушки перед очима;
 • Цервікалгія, інакше кажучи, больові відчуття в ділянці шиї, які здатні віддавати в нижню або верхню щелепу, а також зуби;
 • Нудота і постійні запаморочення.
 • Оніміння верхньої кінцівки або плечового пояса, що супроводжується болем.
 • Безсоння, дратівливість і плаксивість.

Причому ці симптоми можуть посилюватися, якщо присутні такі посилюючі фактори, як інфекції, пошкодження хребців, супутні хвороби кістково-м’язової системи (грижі, кіфози і інші), неправильний спосіб життя і метеозалежність.

Як самостійно запобігти появі шийного остеохондрозу?

Найкращою терапією в лікуванні захворювань хребта вважається профілактика. Для підтримки здоров’я шийного відділу, необхідно дотримуватись деяких правил:

 • Чи не знаходиться довго в сидячому положенні, потрібно постійно вставати і рухатися;
 • Виконувати силові вправи, бажано робити це кілька разів на тиждень з еспандером або гантелями;
 • Активно займатися спортом;
 • Обов’язково додати в зарядку розтяжки, щоб розвинути гнучкість;
 • Щодня робити вправи на рівноваги;
 • Чи не менше 3 разів на тиждень покращувати витривалість за допомогою швидкої ходьби або їзди на велосипеді.

Незважаючи на той факт, що гімнастика при захворюваннях шиї в деяких ситуаціях ефективніше, ніж медикаментозне лікування, вона показана не всім людям. Ось чому важливо перед виконанням вправ проконсультуватися з фахівцем.

Як правило, виконувати фізкультуру при остеохондрозі шийного відділу рекомендують пацієнтам, які мають патології серцево-судинної системи, сколіоз, а також хвороби органів травлення. Але її не радять виконувати, якщо присутні хвороби, що протікають в гострій формі, порушення серцевої діяльності і провідності серцевого м’яза, ускладнення хронічних недуг, злоякісні пухлини, тахікардія, інфаркт міокарда, гіпертонія і вірусні інфекції.

Ефективні способи лікування остеохондрозу в домашніх умовах

Вправи при остеохондрозі шиїЄ багато різних вправ для позбавлення від остеохондрозу. Причому деякі з них можна навіть виконувати вдома, правда, під час їх проведення больовий синдром в області шиї може посилитися, але це лише тимчасове явище. Однак в тому випадку, якщо людина відчуває біль постійно при виконанні фізкультури, слід припинити заняття.

Перш ніж приступити до фізичних навантажень, слід розігріти обов’язково м’язи. Досить прийняти теплий душ або покласти на шию прогріте рушник. Для усунення неприємних відчуттів при остеохондрозі шийного відділу потрібно виконувати вдома гімнастику.

Підборіддям потрібно торкнутися шиї, після чого підняти голову до тих пір, поки очі не будуть дивитися в стелю. потрібно повторити цей рух не менше 12-15 разів.

Повільні повороти головою — спочатку в праву, а потім в ліву сторону. Амплітуду не можна збільшувати занадто швидко, необхідно прислухатися до відчуттів в області шийного відділу. Умова виконання цієї вправи — повтор рухів близько 10 разів. Воно допоможе нормалізувати обмінні процеси і поліпшити кровопостачання.

Руки треба скріпити в замок, і прикласти їх до області чола. У цьому положенні слід постаратися нагнути вперед голову, створюючи опір руками. Робити так треба приблизно 10 секунд. Досить буде кілька підходів.

Лежачи на животі торс і голову потрібно підняти, впираючись при цьому руками в підлогу. Утримувати випрямлені плечі і спину бажано протягом 60 секунд, потім можна повернутися в початкове положення.

Лежачи на спині покласти праву руку на область живота, а ліву — на груди. Після цього необхідно повільно і плавно вдихнути, відчуваючи долонями, як ці частини тіла піднімають, і видихнути.

Перевернутися знову на живіт, і витягнути руки. Потім потихеньку голову потрібно повернути вправо, притискаючи вуха до підлоги. Потім вправу повторюється, але поворот вже робиться в ліву сторону. При появі сильного болю фізкультуру краще припинити.

Щоб виконати наступну вправу в домашніх умовах знадобиться помічник. Він повинен буде розім’яти під лопаткою кінчиками пальців в тому місці, де приєднуються м’язові тканини. Масування слід робити протягом 4 хвилин. Якщо в районі лопатки з’явилися хворобливі відчуття, то не варто переживати, тому що вони самостійно зникнути через деякий час. Потім хворий відчує полегшення і тепло, що поширюється в шию і плечі.

Не менш дієве вправу при остеохондрозі шийного відділу — рух плечима. Їх спочатку треба підняти, а потім опустити, після чого, розслабивши тіло, зробити вдих і видих.

Силові тренування при такому захворюванні повинні робити тільки натреновані люди, які звикли до великих фізичних навантажень. Іншим пацієнтам краще виконувати перераховані вище вправи не напружуючись.

Вправи при остеохондрозі шиїСамомасаж на відміну від професійної процедури, виконувати вирішується не курсами, а кожен день. Масажувати шию необов’язково тільки вдома, можна робити це в громадському транспорті і навіть на робочому місці. За допомогою нескладних прийомів масажу вийде позбутися болю і розслабити м’язи шиї.

Вдаватися до такої процедури варто перед сном, виконанням фізкультури, а також після довгих навантажень на шийний хребець. Для отримання найкращого результату, під час її проведення, бажано втирати в область шиї призначені медиками креми та мазі. Підійдуть для лікування шийного остеохондрозу і народні засоби.

Техніка виконання самомасажу наступна:

 • Погладжування шиї. Покладіть на неї долоні під потилицею, і не поспішаючи почніть проводити ними вгору, а потім і вниз, потім переходите до кругових розтирань.
 • Після цього слід збільшити силу натискання при ковзанні рук. Вони повинні зміщувати шкірні покриви шиї, але не тиснути на м’язи, і знову приступайте до виконання цих рухів.
 • Розігрів м’язів. Для цього кінчиками пальців, крім великого, розминайте м’язи починаючи з самого нижнього хребця. Виконуйте кругові надавлюють руху не менше 5 секунд, потім пересувайтеся на 1 см вище і знову робіть вправи — і так продовжуйте вгору по шийного хребта до основи черепа.
 • Потім знову виконуються погладжування.
 • Подушечками пальців проведіть розминку круговими рухами сьомого хребця.
 • Останній прийом самомасажу — погладжування шиї.

Вправи при остеохондрозі шиїСамостійно позбутися від цієї недуги допоможуть народні засоби. Наприклад, для усунення шийного остеохондрозу часто використовують огіркову траву. Її необхідно заварити, настояти і процідити. Отриману суміш слід додати в ванну.

Нерідко таку патологію хребта лікують листям хрону. Їх обдають кип’яченою водою і, поки вони теплі, прикладають до хворої ділянки шиї. Звичайно, бажано зверху цей компрес обмотати пуховою хусткою або вовняним шарфом. Тримати його потрібно кілька годин. Ще до ураженого місця можна прикласти гарячу житню або пшеничну корж.

Досить часто для позбавлення від остеохондрозу в домашніх умовах готують бульйон або холодець, приготовлений з хрящів. Причому такий рецепт має наукове підтвердження. У цих стравах присутні близькі до хондропротекторами речовини. Саме їх лікарі в багатьох випадках радять приймати людям з пошкодженнями міжхребцевих дисків і зруйнованими суглобами.

Такі речовини, як хондроїтин сульфату і глюкозаміну живлять все хрящі в організмі, підтримуючи в них вологість і еластичність. Дисків практично весь час не вистачає цих компонентів, тому медики і радять пацієнтам додати в раціон подібні страви. Однак необхідно знати міру, адже, незважаючи на всю користь для хрящів, вони здатні нашкодити судинах через високий вміст холестерину.

Як і в традиційній медицині, народне лікування рекомендує людям, що страждають від остеохондрозу шиї, займатися плаванням. Адже, як відомо, такий вид спорту дозволяє зміцнити м’язи шиї без сильного навантаження, як при виконанні фізичних вправ.

Загальні поради при лікуванні шийного остеохондрозу будинку

Вправи при остеохондрозі шиїПри виконанні фізкультури не можна різко повертати голову. Якщо знехтувати цим правилом може виникнути загострення хворобливих відчуттів. Ще ніколи не застосовуйте без дозволу лікаря спеціальні пристосування для витягування шийного відділу, які здатні пошкодити хребет.

Слід особливу увагу при цієї патології приділити подушці. Пам’ятайте, що вона повинна підпирати шию і бути квадратної форми. Забороняється, при остеохондрозі використовувати подушку нижче плечей.

Для ефективного і швидкого позбавлення від нестерпного болю при остеохондрозі верхнього сегмента хребта, необхідно впливати не тільки на область шиї, а й на кінцівки. У подібних випадках допомагають зняти болі кругові рухи, спрямовані на плечові суглоби. До того ж ці вправи допоможуть зменшити напруженість шийних м’язів. Причому, якщо лікувальна гімнастика буде виконана правильно, то можна домогтися їх повного розслаблення.

Щоб отримати позитивний результат, слід все руху робити по кілька разів. Лікувальна фізкультура передбачає повтори одних і тих же рухів не менше 7 разів. До того ж між підходами потрібно обов’язково робити перерви. Більш того, людина під час гімнастики зобов’язаний контролювати своє дихання. Якщо біль після вправи загострилася, значить, слід негайно припинити його виконання.

Самостійне лікування остеохондрозу шийного відділу фізичними вправами допомагає домогтися непоганого результату. Для отримання більш ефективної терапії, необхідно проконсультуватися з фахівцем, він допоможе підібрати відповідні вправи для боротьби з цим захворюванням. Головне правильно їх виконувати і дотримуватися всіх рекомендацій, щоб повністю позбутися від шийного остеохондрозу.

Кращі вправи при остеохондрозі шийного відділу хребта

Багато хто знає, що таке остеохондроз, проте мало хто замислюється про фактори, що призводять до його розвитку. Одна з головних причин хвороби — тривале нерухоме, вимушене положення тіла, низька фізична активність в цілому. Що ми маємо в результаті? М’язи хребта не працюють, а значить слабшають. Тому фізкультура є дуже важливим складовим в лікуванні захворювання.

Вправи при остеохондрозі шиї

Робота в незручному положенні тривалий час сприяє розвитку шийного остеохондрозу

Ефективні вправи для шиї при остеохондрозі будуть тільки за однієї умови: треба щодня змушувати працювати м’язи хребта хоча б по 10 хвилин. Зовсім мало, чи не так? Регулярність тренувань — ось головний ключ в лікуванні шийного остеохондрозу.

Далі в статті вас чекають (посилання в списку нижче — клікабельні, це зміст статті):

П’ять простих правил, яких треба дотримуватися при виконанні вправ для шийного відділу хребта:

Комплекс проводите в провітреному приміщенні, комфортною одязі, не стискує рухів.

Якщо дозволяють умови, то в ідеалі тренуватися на свіжому повітрі.

Приступайте до заняття комплексом мінімум через півгодини після їди.

Рухи з комплексу виконуйте плавно, повільно, без різких поштовхів — до легкої хворобливості.

Якщо вправа призводить до погіршення самопочуття, пропустіть його.

Два можливих вихідних положень для всіх лікувальних вправ комплексу: 1) стійте прямо, руки на поясі, ноги на ширині плечей або 2) сидячи на стільці.

Сім вправ комплексу для шийного відділу:

Виконайте нахили голови в сторони, намагаючись тягнутися верхівкою по горизонталі. При нахилі вправо відчуття витягування з’являється на лівій стороні шиї, під час нахилу вліво — на правій стороні. Зробіть по 5 разів на кожну сторону.

Виконайте повороти голови вправо і вліво. Під час цієї вправи тягніть підборіддя назад, як би намагаючись побачити, що знаходиться позаду. Досить 10 поворотів в обидві сторони.

Нахили голови вперед і назад. При нахилі вперед, підборіддя повинен продовжувати рух вниз, створюється витягування м’язів на задній поверхні шиї. Коли виконується нахил назад, подібні відчуття повинні виникати в передніх м’язах шиї.

Зробіть круговий рух підборіддям, під час якого він як би втягується в шию, потім накресліть їм горизонтальний круг по 5 разів на кожну сторону.

Нахиліть голову трохи назад (близько 30 градусів) і з такого становища поверніть її вправо і вліво, намагаючись побачити підлогу.

Напівкругові руху. Нахиліть голову вправо, перекотіть її вниз, потягніться підборіддям, потім зробіть ще чверть кола вліво. Поверніться у вихідне положення. Те ж зробіть в ліву сторону всього 10 разів.

Максимально підніміть плечі вгору і затримайте їх в такому положенні на 10 секунд, потім опустіть і розслабтеся 15 секунд. Повторіть вправу 5 разів.

Натисніть на фото для збільшення

Вправи при остеохондрозі шийного відділу з часом полегшують симптоми захворювання, покращують загальне самопочуття, настрій, надають тонізуючий ефект.

Експерти стверджують, що регулярні заняття комплексом вправ знижують кількість виражених загострень остеохондрозу до поодиноких випадків, а іноді — і зовсім до нуля.

За часом ефект настає у всіх по-різному в залежності від перебігу захворювання хребта і інших чинників: одні пацієнти відчувають поліпшення від гімнастики через 2-4 тижні, інші через 3-5 місяців.

П’ять ситуацій, коли тренування слід відкласти або зовсім виключити:

Нестабільність хребців шийного відділу.

Загострення захворювання, що супроводжується вираженим болем.

Загострення остеохондрозу хребта з помірними симптомами. Думки фахівців з цього приводу розходяться: одні лікарі стверджують, що гімнастика навіть прискорює настання ремісії, інші ж забороняють вправи при будь-якому загостренні. Займатися чи саме вам чи ні — відповість ваш особистий лікуючий невролог.

Гострі інфекційні захворювання, що супроводжуються підвищенням температури: вірусні простудні захворювання, кишкові інфекції, гострий гепатит, холецистит, панкреатит, апендицит, інфекційні захворювання нервової системи та ін.

Захворювання внутрішніх органів неінфекційного характеру: тромбоемболії, пухлинні процеси, інфаркт міокарда, порушення мозкового кровообігу, загострення інших хронічних хвороб.

При довгій роботі в сидячому положенні починають боліти м’язи шиї. Для запобігання хвороб і профілактики остеохондрозу — робіть спеціальні вправи. Натисніть на картинку для збільшення

Активний спосіб життя не дає гарантованого захисту від шийного остеохондрозу.

Захворюванням можуть страждати і спортсмени, що займаються тими видами спорту, які або НЕ задіють м’язи хребта, або сильно збільшують навантаження на них. Заняття такими видами спорту можуть провокувати погіршення перебігу остеохондрозу; наприклад, уникайте вправ, що включають різкі рухи (біг, стрибки, метальні дії, підйоми тягарів (важка атлетика)).

А ось заняття плаванням, розтяжкою — навпаки, корисні:

 • Вони покращують кровотік і обмінні процеси в міжхребцевих дисках (шийного та інших відділів), тим самим перешкоджаючи прогресуванню руйнуючих процесів в хребті.
 • Дані заняття дозволяють зняти спазм з м’язів хребта, що призводить до зменшення болю в шиї, головних болів.

Спортсменам необхідно включати комплекс вправ з лікувальної гімнастики в основну тренування.

Щоденне виконання простих рекомендацій сприяє поліпшенню загального стану організму і «самопочуття» хребта в тому числі. Комплекс тривалістю всього 10 хвилин в день дійсно здатний створити диво, але незважаючи на це, тренування не виключають основного лікування захворювання (медикаментами, процедурами). Вплив має бути комплексним: зробіть крок до одужання вже сьогодні, і результат не змусить себе чекати.

Лікувальна фізкультура і вправи при шийному остеохондрозі в домашніх умовах

Для того щоб оцінити запис, ви повинні бути зареєстрованим користувачем сайту.

Остеохондроз — дегенеративно-деструктивне ураження хребта, хронічне захворювання позвонкового стовпа, що вражає міжхребцеві диски, хрящі. Захворюванням часто страждають люди від 30 років. Перші симптоми патології можуть проявлятися вже до 25 років. Згадане захворювання є головним фактором болів спини — основної частини осьового скелета.

Хребетний стовп людини складається з 33-34 хребців, з’єднаних суглобами, зв’язками. Тут же знаходяться пружні міжхребетні диски-пластинки. Вони фіксують хребет, роблячи його еластичним, гнучким. Кожен міжхребцевий диск представлений драглисті ядром, що знаходяться всередині жорсткого фіброзно-хрящового кільця. Диски захищені по вертикалі гиалиновой хрящової тканиною.

Поразка хребта викликає порушення метаболізму, кровообігу основної частини осьового скелета. Початкова стадія захворювання характеризується тим, що міжхребцеві диски втрачають стійкість, пружинистість, настає фоллетаж (всихання). Редукує висота міжхребцевих пластинок. Фіброзно-хрящове кільце диска, більше не витримуючи навантаження, випинається, тріскається. Розрив фіброзного кільця призводить до міжхребцевої грижі, можливо викривлення хребта, втрата рухливості.

Основною проблемою захворювання є-гострий біль. Вона віддається там, де розташовані пошкоджені міжхребцеві диски: шия, плечі, спина, верхні кінцівки, груди. Іноді люди вважають, що у них болить серце. Але це — нерв, здавлений в результаті деструктивного ураження хребта. Разом з болями часто відчувається перенапруження, затікання м’язів. До деформованим кровоносних артерій приєднується головний біль, відчуття втрати рівноваги, роздвоєння, позиви, нудота, раптова втрата свідомості.

Залежно від патогенезу, обумовлюють це захворювання шийного, поперекового, грудного відділу хребта.

Загальноклінічні сигнали захворювання дуже різноманітні. Людина часто навіть не розуміє, що болі кінцівок, втрата свідомості пов’язані з хворобою шиї.

Всі ознаки, які проявляються при захворюванні, розглядаються в такий спосіб:

 • компрессионно-корінцеві;
 • іррітатівний-рефлекторні;
 • продром хребцевих артерії.

Патологія запущеної стадії є важким захворюванням, з яким боротися досить складно. Для усунення ознак хвороби використовують різні медикаменти. Не останню роль оздоровлення грає лікувальна фізкультура, фізіотерапія, масаж. Важкі випадки вимагають застосування спеціального коміра. Доповнюють лікування в домашніх умовах, засоби народної медицини, гімнастика.

Лікувальна гімнастика призначається, якщо не виявлено протипоказання. В іншому випадку займатися фізичними вправами, або під час кризу не рекомендується. Лікувальну фізкультуру бажано продовжити після згасання болю. Систематичне виконання занять для лікування остеохондрозу шийного відділу зміцнює м’язи, знизить тиск на міжхребетні пластинки. Методична фізична, рухова активність поліпшить кровообіг, нормалізує метаболізм, обмінні процеси, що проходять в міжхребцевих дисках.

Таблетовані вироби полегшують прогрес, тканини хребетного стовпа фрагментарно відновлюються, зменшується запальний процес, знижується набряклість. Разом з тим, медикаментозні засоби можуть викликати гастрит шлунка. Для попередження запалення рекомендується використовувати підтримуючу терапію вигляді азатіоприну, меркаптопурина.

Прийом ліків раціонально поєднувати з фізіопроцедурами, не зайвим буде комплекс вправ проти шийного остеохондрозу. Заняття сприяють фізіологічної регенерації втрачених функцій, збільшення рухливості. Лікувальна фізкультура, що поєднується з відварами, настоями з трав, використання природного гірського воску, грязьових ванн.

Доктор Сергій Бубновський своїм прикладом показав, розробив методу відновного лікування деструктивного ураження хребта. Являє собою комплекс вправ при шийному остеохондрозі.

Лікувальні центри Бубновського використовують індивідуальне ставлення до пацієнтів. Враховується його вік, стан здоров’я, тяжкість захворювання, аж до характеру хворого. Терапія отримала назву вправи при шийному остеохондрозі по Бубновського. Спеціальні тренування допомагають прибрати напругу хребетного стовпа, пересилити біль початкових етапів занять. Так, які ж вправи потрібно робити при шийному остеохондрозі? Давайте їх розглянемо.

Заняття можна проводити при шийному остеохондрозі в домашніх умовах. Вони обумовлені нахилами, кивками головою, розтягуванням хребта, як то:

 • уповільнене вертикальне кивання головою до 30 разів;
 • повільні нахили голови до плечей певне число раз, до прояву слабких хворобливих імпульсів;
 • циклічні рухи головою по колу зі зміною напрямку крутіння — 40- 45 разів;
 • нагнути голову, дістаючи підборіддям груди;
 • підвести плечі, утримувати їх верхнім положенням 10-15 сек .;
 • подаючи головою вперед витягнути підборіддя, втягнути зворотним рухом назад;
 • сидячи на підлозі, підігнути ноги в колінах, торкнутися чолом. Витримати 50 сек.

Останнє заняття розслабляє хребет, розтягує верхню зону.

Все добре, але перед читанням далі хочемо показати базовий комплекс, він складається з таких вправ, детально їх розписувати не будемо, так і так все зрозуміло.

Наведені ефективні вправи при шийному остеохондрозі допомагають досягти найкращого результату. З першого погляду ці прості рухи по методі доктора Бубновського, відновлюють моторні функції шиї.

Доповнює вправи при шийному остеохондрозі по Бубнівська комплекс лікувальної фізкультури. Всі заняття ЛФК при шийному остеохондрозі проводяться лежачи без подушки, або сидячи в уповільненому темпі, дихання довільне, повтори 4-6 разів:

 1. Руки витягнуті по лінії корпусу. Голова лежить прямо, горілиць. Очі по черзі відводити по різних сторонах, по закінченню — вгору-вниз. Потім провести почергово циклічні рухи очима в одну сторону, потім — іншу.
 2. Попередня позиція. Повертати голову в одну сторону, слідом — іншу. Нахилити голову на плече, намагаючись доторкнутися вухом однойменного плеча.
 3. Попередня позиція. Підняти потилицю, підборіддям торкнутися грудей. Розігнути шию, підборіддя підняти якомога вище. Маятнікообразний хід головою.
 4. Руки розкинути по сторонам — вдихнути. По черзі виконувати поворот корпусу, торкаючись долонями підлоги, при перенесенні ноги зробити видих. Тренінг виконувати в кожну сторону.
 5. Руки по лінії корпусу. Розмірено сісти за допомогою рук. Після цього повернутися в початкове положення, допомагаючи руками.
 6. Руки скласти на животі. При вдиху випнути живіт, на подовженому видиху втягнути.
 7. Одну руку покласти на груди, іншу — живіт, ноги прямі. При легкому вдиху, напружити м’язи живота, під час видиху — розслабити.
 8. Руки витягнути по лінії корпусу. Ноги підігнути, охопити руками, підтягуючись корпусом до живота. Голову злегка підняти, доторкнутися лобом колін. Потім плавно прийняти вихідне положення.
 9. Ноги підігнути, руки розвести по сторонам. Робити повороти корпусом вправо-вліво.
 10. Попередня позиція. Руками взятися за спинку крісла. Плавно підняти корпус, одночасно дістаючи підошвами кисті рук.
 11. Руки розвести по сторонам. Розмірено повертаючи корпусом вліво, дістати кистю протилежну долоню. Виконати рух в інший бік.
 12. Лягти обличчям вниз. Ноги прямі, руки витягнути по лінії корпусу. Впираючись ногами, корпусом, підняти голову, плечі. Плавно повернутися у вихідне положення.
 13. Встати між двома стільцями, руки на спинках. Піднятися навшпиньки, обертати по черзі тазом вліво-вправо.

Перед проведенням ЛФК поза лікувальним закладом необхідно проконсультуватися з лікарем. Це дозволить уникнути негативних наслідків.

Заняття по Бубновського, лікувально-фізкультурний комплекс підходять як для терапії остеохондрозу шийного відділу, так і його попередження. Але які вправи робити, якщо хворий не в змозі покласти голову без підтримуючої її опори? Тоді застосовують спеціальні вправи для шиї при остеохондрозі, використовуючи маленьку тонку подушку, валик.

Робити по 4-6 разів:

 1. Лежачи на спині, підняти голову, зафіксувати 10 сек. Потім прийняти вихідне положення.
 2. Попередня позиція, придавити потилицею валик 5-6 сек. Послабити зусилля.
 3. Лежачи на боці підняти голову 2-3 см. Зафіксувати 10 сек., Прийняти і. п.
 4. Попередня позиція, придавити головою подушку 5-6 сек. Послабити зусилля.
 5. Лежачи обличчям вниз, підняти голову 2-3 см. Зафіксувати 10 сек., Повернутися і. п.
 6. Лежачи обличчям вниз, придавити головою валик 5-6 сек. Послабити зусилля.
 7. Долоні покласти на нижні щелепи, злегка підняти голову з поворотом.
 8. Попередня позиція, положення з опусканням голови вперед.
 9. Попередня позиція, положення з опусканням голови в сторони.
 10. Долоні на лобі, подати головою вгору 5 сек. Послабити зусилля.
 11. Долоні на потилиці, подати головою назад 5 сек. Послабити зусилля.
 12. Чергуючи, покласти долоні на праве, слідом, ліве вухо. Подати головою до долоні.

Якщо, виконуючи вправи для шиї при остеохондрозі з’явилися хворобливі відчуття, почуття втрати рівноваги, нудота, необхідно знизити темп рухів, м’язову напругу, або зробити перерву занять.

Зменшити навантаження хребетного стовпа допоможуть наступні повсякденні правила:

 • спину потрібно тримати прямолінійно;
 • уникати підняття важких предметів, при необхідності ж, потрібно присісти, не нахиляючись підняти предмет;
 • частіше рухатися, попереджаючи атрофію;
 • розтягуватися на перекладині, плавати;
 • не переохолоджуватися.

Область шиї вважається другою зоною після поперекової за поширеністю цього захворювання. Подібні патології відзначаються у людей, чиї умови праці обумовлені тривалим сидячим положенням. Малорухливий спосіб життя є приводом больових відчуттів в шийно-поперековому відділі, що вважається частим явищем.

Щоб уникнути підвищеного навантаження хребетного стовпа, виконуючи фізичні вправи при шийному остеохондрозі, бажано дотримуватися деяких простих правил. Їх дотримання переведе заняття з площини вимушених, в супутні оздоровлення.

Принципи проведення занять: виконувати ЛФК, заняття, слід проводити при будь-якому зручному випадку — це істотно для сидячої роботи; вранці, ввечері потрібно проводити тільки стоячи; при черговому виникненні болю, необхідно зробити по можливості від 10 до 20 поворотів, нахилів; поєднувати вправи при остеохондрозі шийного відділу хребта з м’яким масажем шиї; можливо так само проводити заняття з масажем плечового пояса, рук.

За відсутністю такої можливості, щопівгодини проводити нахили, обертання головою, слабке розтирання шиї.

Наведений нижче комплекс виконується при перших проявах симптомів, або профілактично. При збільшенні патогенезу хребетного стовпа, заняття бажано проводити з дозволу фахівця.

Стати рівно, руки випрямити по лінії корпусу. Напружити їх, зафіксувати 30 сек. Одночасно випрямити спину, опустити плечі, лопатки. Розслабити кисті.

Проводиться з положення стоячи. Опускаючи потилицю, одночасно скручуючи хребці. Не слід швидко обертати головою, потрібно опускати хребці один за іншим. Кращим випадком стане нахилити підборіддя до грудей, не піднімаючи плечей (як прибрати друге підборіддя). Випрямитися, рухатися в зворотному напрямку, немов розкручуючи хребетний стовп. Заняття проводити до виникнення тепла в верхній області.

Стоячи рівно, нахилити тулуб паралельно підлозі. Руки розвести по сторонам, плечі разом. Рушити верхівкою голови вперед, одночасно подаючи лопатки в сторону хребта. Уявіть, що лопатки — крила. Роблячи махи прямими руками, з’єднувати лопатки. Уникайте махів за інерцією — працюють тільки спинні м’язи.

Для заминки підійдуть вправи проти ураження хребта з початкової розминки. Виконуючи лише одні вправи при шийному остеохондрозі в неспеціалізованих умовах не можна домогтися гарантії повного позбавлення від недуги.

Комплекс лікувальних заходів потрібно доповнити організацією правильного харчування, нічного відпочинку. Відмова від алкоголю, газованих напоїв, шкідливих звичок дозволить організму нормалізувати функції відновлення. Цьому буде сприяти білкова їжа, питний режим, ортопедичний матрац комплектується подушкою.

Ставайте краще і сильніше з bodytrain.ru

Читайте інші статті в базі знань блогу.

Лікувальна гімнастика при остеохондрозі шийного відділу, найефективніші вправи

Вправи при остеохондрозі шиї

Остеохондроз шийного відділу хребта дуже поширене захворювання. Відсутність активності, сидяча робота, ігнорування режиму дня і здорового харчування може викликати гострі болі в області шиї і лопаток. Систематичні вправи при шийному остеохондрозі допоможуть зняти больовий синдром і відновити нормальне положення міжхребцевих дисків.

Підібрати ефективний комплекс вправ допоможе лікуючий лікар. Це потрібно для правильного розподілу навантаження на пошкоджені хребці.

Лікування остеохондрозу шийного відділу відбувається в кілька етапів. Частково це залежить від стадії розвитку патології. Перший період захворювання можна вилікувати простими компресами і легкої гімнастикою. Але, на жаль, діагностувати хворобу в такій стадії можливо вкрай рідко.

Більш запущені стадії піддаються медикаментозному лікуванню в комплексі з рефлексотерапією і народними засобами. Для профілактики загострень і зупинки розвитку остеохондрозу можна використовувати вправи для шийного відділу хребта.

Ось що відбувається у вашій шиї, якщо не ставитися до свого здоров’я серйозно

Комплексні вправи для шиї при остеохондрозі показані при виникненні таких симптомів:

 • болю, мають вертеброгенні причину;
 • клінічні ознаки шийного остеохондрозу;
 • високий ризик початку поразки міжхребцевих дисків з можливим зрощенням.

Не можна починати лікування шиї фізкультурою в таких випадках:

 • пацієнт переживає гостру стадію перебігу захворювання;
 • ранній післяопераційний період реабілітації на шийному відділі;
 • хронічні хвороби неврологічного генезу — розлад координації;
 • порушення роботи органів вестибулярного апарату;
 • загострення хронічної ступеня;
 • скачки рівня артеріального тиску;
 • аритмія;
 • виражена міопія, поява глаукоми.

Різні стадії хвороби вимагають особливого підходу в терапії. Вправи при остеохондрозі шийного відділу є дієвими на кожному етапі. У період загострень пацієнту рекомендується лежати на жорсткому ліжку. Під коліна краще подмащівать валик, щоб розслабити м’язи.

Фізичні навантаження на організм повинні бути помірними і проводитися систематично. У період загострення важливо отримати рекомендацію лікаря з приводу зменшення силових вправ. Таким чином лікування не матиме зворотний ефект.

Курс лікування ЛФК позитивно впливає на патологію і дає такі результати:

 1. Усуває причину шийного остеохондрозу гіподинамію.
 2. Ліквідує застійні явища в м’язах, судинах шиї;
 3. Полегшує самопочуття хворого, усувають больовий синдром в голові і шиї, запаморочення, загальну слабкість та інші прояви.
 4. Попереджають подальший розвиток хвороби або виступають профілактичними заходами для здорової людини.

Головне, при виконанні вправ домогтися зміцнення м’язів спини і шиї. Вони повинні виконувати свою функцію — підтримувати хребет при ходьбі або сидячи на стільці.

Лікування гімнастикою є позитивним фактором на поліпшення кровотоку і лімфотоку. Завдяки чому налагоджується процес обміну речовин.

Протягом дня обов’язково розминайте шию. Це корисно не тільки при наявності шийного остеохондрозу, але і для профілактики захворювання

Підбирати комплекс вправ при шийному остеохондрозі потрібно з урахуванням часу доби. Найчастіше виконувати гімнастику рекомендують вранці в якості зарядки. Але і протягом дня важливо підтримувати поставу і виконувати деякі фізичні вправи. Добре, якщо на роботі є тренажер. Тоді можна в обідню перерву позайматися. Але найчастіше це дуже рідкісні випадки.

Виконувати фізичні комбінації краще під наглядом досвідченого тренера. Для цього можна походити в тренажерний зал. Але вибирати потрібно тренажер за своєю силою. Важливо згадати тренеру про свою проблему. Тоді буде підібраний комплекс занять саме для усунення захворювання.

З огляду на те що займатися можна стоячи, сидячи, лежачи, виконувати фізичні навантаження можна навіть в транспорті по дорозі на роботу і назад. Просто прогулюючись в парку можна зупинитися на хвилинку і розім’яти шию. Навіть прийшовши в зал очікування на вокзалі або в кіно можна викроїти хвилинку для своєї хворої шиї.

Не думайте про те, як на вас подивляться люди. Головне — здоров’я. Сторонні погляди не будуть бентежити при появі перших же позитивних результатах.

Медикаментозне лікування остеохондрозу шийного відділу можна вдало поєднувати з гімнастикою. Фізичні вправи бувають різні. Вибирати можна конкретно під себе після консультації у лікаря.

 1. Людина лягає на підлогу. Одну руку розміщує на животі, другу кладе на груди. Плавний вдих — видих. Повторити 8-10 разів. Важливо розслабити м’язи. Вправа повторюється 3-4 рази в різний час доби.
 2. Положення стоячи або сидячи, руки опустити уздовж тулуба, спину вирівняти. Виконувати плавні повороти голови вправо і вліво. Від 5 до 10 разів.
 3. Положення на животі. Необхідно обережно підняти голову, тулуб, руками треба упиратися об підлогу. Так триматися 1-1,5мін, потім плавно повертатися у вихідне положення. Ретельно потрібно стежити, щоб плечі не ввалювалися. Вправи виконуються 3-4 рази на день.
 4. Лежачи на животі, руки витягнути уздовж тулуба. Не поспішаючи повернути голову направо. Пробуємо притиснутися вухом до підлоги. Потім в зворотну сторону. При виконанні вправ не повинно нічого боліти! Зробити 5-6 разів. Повторювати 3-4 рази в день.

Корисні вправи для шиї

Займатися зарядкою можна і на природі, поєднуючи приємне з корисним!

Часто лікування остеохондрозу навіть не починають. Хворі посилаються на брак часу і грошей. Звичайно, не кожен може собі дозволити купити тренажер або регулярно відвідувати тренажерний зал. Але ж зал під відкритим небом є в кожній школі, біля інституту або на міському стадіоні. І нехай там не варто дорогий тренажер. Зате є зручний і якісний інвентар для занять на свіжому повітрі. І платити там ні за що не потрібно. Замість тренера лікування фізкультурою буде підконтрольне індивідуальним рекомендацій лікаря.

Тренажер можна зробити і вдома. Обладнати спеціальну стінку для занять можна за допомогою підручних матеріалів. І тоді у вас буде тренажерний зал краще будь-якого приватного. І сімейний бюджет практично не постраждає.

Для хворого на остеохондроз шийного відділу кращий тренажер — це пол. Практично всі види занять гімнастикою необхідно виконувати лежачи на підлозі.

Облаштувати зал для занять можна посеред будь-якої кімнати або на вулиці. Можна завантажити з Інтернету відео урок з проведення гімнастики типу:

Організм кожної людини пристосований до активності: ходьбі, бігу, плавання. А просиджування перед монітором або перед телевізором без зайвого руху негативно позначається на поставі, виникає остеохондроз шийного відділу. Для збереження здоров’я хребта виберіть кращий тренажер для себе і виконуйте індивідуальний комплекс вправ під наглядом лікаря. Тоді ваш хребет буде здоровий.

Лікувальні вправи при шийному остеохондрозі по Бубнівська і Бутрімову

Остеохондрозні ураження шиї сьогодні зустрічаються досить часто, причому у порівняно молодих пацієнтів. Через скутості нервів або дискового зсуву у пацієнтів виникають головні і серцеві болі, запаморочення та ін.

Подібна патологія досить небезпечна, оскільки може привести до порушень в мозковій діяльності, зумовленим недостатньою кровообігом. До того ж подібні защемлення здатні викликати масу порушень в діяльності внутрішніх органів.

Яка роль фізичних вправ при шийному остеохондрозі

На початкових етапах розвитку патології за допомогою тренувань можна уникнути безлічі ускладнень і домогтися максимального розвитку корсетних м’язових тканин.

Елементи, які рекомендовані до виконання пацієнтам, які мають остеохондрозні шийні поразки, являють собою результат роботи багатьох фахівців. Вони призначені для зупинки подальшого руйнування хребців і тканин між ними.

Основним призначенням подібних тренувань є зміцнення м’язового і зв’язкового корсета. В результаті ЛФК спостерігається:

 1. Зниження хребцевих навантаження;
 2. Припинення подальшого розвитку патології;
 3. Профілактичний вплив, який виключає розвиток можливих ускладнень;
 4. Збільшення рухливості шийних хребців;
 5. Активуються процеси, пов’язані з обміном найважливіших для організму речовин;
 6. Прискорюється метаболізм тканин, які зазнали поразок;
 7. Тканини, що знаходяться навколо уражених хребців, починають отримувати більше харчування за рахунок поліпшення їх кровопостачання, яке нормалізується також в хребцях і дисках між ними.

Вправи при остеохондрозі шиїОсобливо складних попередніх приготувань для тренування не потрібно. Хоча деякі правила все ж дотримати рекомендується, що сприятливо відіб’ється на загальному стані пацієнта і підвищити користь від вправ:

 • Не можна починати тренування без попереднього розігріву суглобів і м’язових тканин. Для цього корисно буде енергійно розім’яти шийні м’язи. В результаті тренування не повинно виникнути болі або іншого дискомфорту. Подібні масажні руху корисно проводити не тільки перед тренуваннями, але і на протязі дня;
 • Відмінно готує м’язи до занять гарячий душ, крім того, він знімає більшість симптомів і спазмування;
 • Практика показує, що подібні заняття вельми ефективно поєднуються з плаванням. Регулярні процедури в басейні в рази збільшують позитивну динаміку і результативність занять; крім цього, плавальні процедури витягають хребетний стовп;
 • Малоінтенсивне аеробні навантаження і щоденні піші прогулянки позитивно доповнюють тренування.

ЛФК-вправи роблять неоціненний позитивний вплив на перебіг хвороби, але не всім пацієнтам показана подібна терапевтична методика:

 • Лікувальна фізкультура не рекомендується пацієнтам у разі, якщо вона викликає больові відчуття, нехай навіть і незначні;
 • На етапі обострившегося остеохондрозу;
 • При наявності грипу, респіраторного захворювання або інший запальної інфекції, що викликала загострення стану, заняття протипоказані.

На думку більшості експертів, ефективність вправ буде максимальною в разі їх виконання у вечірній час або вранці. Таке виконання вправ сприяє активації процесів обміну і кровотоку в шийних хребцях і попередження кровезастоев.

Щоб продуктивність вправ була максимально високою, необхідно дотримуватись деяких правил:

 1. До початку занять рекомендується підготувати свої м’язи — зробити легку розминку або прийняти гарячий душ;
 2. Не варто пересилювати себе, ігноруючи біль, і виконувати певну кількість елементів. Якщо з’явилося відчуттям болю, то це говорить про погіршення стану хребців і посилення нервового защемлення;
 3. Якщо виникло дискомфортний відчуття, то потрібно зробити перерву в кілька хвилин. Якщо в подальшому подібний елемент знову принесе біль, то потрібно від нього відмовитися;
 4. Слідкуйте за рухами — вони повинні виконуватися в повільному режимі, різкість може спровокувати больовий синдром;
 5. Контролюйте поставу — плечі назад, а груди вперед — це дозволить скоротити нервово-корінцеву здавленість, виключити травмування та збільшити терапевтичний ефект;
 6. Рекомендується періодично повторювати спроби виконати викликають біль вправи. Якщо вони вже не завдають колишньої хворобливості, то це вказує на прогрес у лікуванні;
 7. Виконуйте елементи запрокідиванія і обертання головою з великою обережністю, щоб не допустити посилення здавленості нервів з подальшим погіршенням симптоматики;
 8. При раптовому виникненні больового синдрому відмінно допомагають повороти і нахили головою в сторони;
 9. Будь-які вправи повинні отримати схвалення фахівця з ЛФК.

Вправи при остеохондрозі шиїКомплекс елементів ЛФК передбачає виконання динамічних і ізометричних вправ.

Перші відрізняються руховою активністю і рекомендуються в реміссіонной період. Ізометричний комплекс потрібно робити в моменти загострень хвороби, він не передбачає рухової активності і дозволяє позбутися від хворобливості.

Доктор Бубновский розробив терапевтичну методику, засновану на застосуванні резервів людського організму для боротьби з хворобою. Її назвали кінезітерапія.

Подібний спосіб лікування відмінно зарекомендував себе в терапії опорно-рухових патологій. Доктор Бубновский розробив цикл вправ, які передбачають знеболюючу дію на хребці:

 • Розслабитися, ставши на коліна;
 • З попередньої пози потрібно вигнути спину вгору, а потім прогнутися вниз;
 • «Розтягуючий крок». Стоячи рачки сісти на праву кінцівку, а ліву витягнути назад, при цьому правою рукою потрібно тягнутися вперед. Потім слід поміняти ноги;
 • «Прокачування». Встати на коліна, упершись долонями в підлогу. Намагайтеся наскільки можливо витягнути тулуб вперед, коліна і долоні від підлоги не відривати;
 • Лягти спиною на підлогу, кисті за голову, ноги зігнути. Впертися підборіддям в груди, зігнути тіло, відірвавши лопатки від поверхні підлоги і торкнувшись ліктями колін;
 • Лежачи на спині піднімати таз максимально високо, на вдиху опуститися.

Методика Бубновського передбачає виконання на спеціальних тренажерах певних елементів, що підбираються індивідуально.

Доктор Бутримов запропонував свій ЛФК-комплекс проти шийного остеохондрозу:

 • Нахилити голову вниз, убік, одночасно тягнутися вгору верхівкою. Рух робити на одну, потім на іншу сторону;
 • Опустивши голову здійснювати кругові повороти, намагаючись максимально тягнутися головою, витягаючи шию, виконати в обидві сторони;
 • Нахиливши голову вліво намагатися подивитися на підлогу через ліве плече.

Комплекс відео-вправ, для лікування від остеохондрозу шийного відділу хребта доктора Бутрімова:

Основним правилом при виконанні комплексу рухів, за твердженням доктора Бутрімова, вважається абсолютний релакс хворого, м’язи повинні перебувати в повній розслабленості. Тільки так Курс ЛФК за методикою Бутрімова принесе належний ефект.

Повністю відновити уражені хворобою нерви і диски неможливо як в умовах лікарні, так і при домашніх тренуваннях. Хоча за допомогою ЛФК, виконуваної в домашніх умовах, можна позбутися від симптоматики і зупинити остеохондрозні прогресування.

Цей базовий комплекс з восьми вправ, виконується стоячи з розставленими на ширині плечей ногами:

 1. Закидайте і нахиляйте голову, завмерши в подібному положенні на 7-10 сек;
 2. Піднімайте по черзі кожне плече;
 3. Здійснюйте повороти головою на всі боки до максимального упору з 10-секундною затримкою в кінцевій точці;
 4. Здійснюйте почергові нахили головою до плеча, одночасно надаючи опір долонею, впершись її в щоку;
 5. Робіть кругові обертання плечима;
 6. Прийміть згорблене положення тіла, одночасно намагаючись поєднати плечі, завмерти так на кілька секунд, потім розслабитися;
 7. Нахили торсу в сторони;
 8. Упріть кулаки в зону вище попереку, одночасно прогнувшись вперед, завмріть ненадовго, потім розслабтеся.

Комплекс вправ в картинках при шийному остеохондрозі хребта

Вправи при остеохондрозі шиї

Запаморочення часто супроводжують остеохондрозні пошкодження хребців на шиї. Від подібної симптоматики можна позбутися, виконуючи елементи:

 1. Повільні повороти головою до максимальної межі, потім ненадовго завмерти, потім повернути до протилежного краю;
 2. Повільно нахиляти голову, ложа її на плече, дивитися вперед, повторювати в обидві сторони;
 3. Повільно схилити голову на груди до дотику з нею підборіддям.

З профілактичною метою можна виконувати будь-які з вищеописаних елементів. Крім того, необхідно харчуватися правильно, контролювати вагу, не допускати гіподинамії, полюбити плавання, спати на спеціальному ортопедичному матраці і ін.

Пацієнти, які страждають остеохондрозні ураженнями шийно-комірцевої зони, часто не приймають побоювання лікаря всерйоз, порушуючи приписи і нехтуючи виконанням вправ.

Звичайно, остаточно вилікувати хворобу не можна, але будь-якого під силу за допомогою тренувань зупинити руйнівні процеси і надовго позбутися від остеохондрозні симптоматики.

Вправи грають украй важливу роль в терапевтичному процесі. Якщо виконувати їх регулярно, то стан хворого помітно полегшиться.

Комплекс відео-вправ при лікуванні шийно-грудного остеохондрозу:

Ссылка на основную публикацию